Co powinieneś wiedzieć na temat mundurów strażackich?

Mundury strażackie

Znakiem szczególnym straży jest szeroka, ciemna odzież ochronna naznaczona wieloma pasami odblaskowymi, jednak mundury strażackie są w kilku wariantach, jakie różnią się przede wszystkim przeznaczeniem.

Jako pierwszy rodzaj możemy określić umundurowanie reprezentacyjne, inaczej wyjściowy i odświętny. Tenże ubiór rozróżnić można głównie z uwagi na dodatek, jakim jest kolejno – ciemna podbicie i srebrno-niebieski sznur, tymczasem wykorzystuje się je w innych sytuacjach:
Mundur wyjściowy obowiązuje w czasie obrad władz statutowych OSP i jednostek ZOSP (Związku Ochotniczych Straży Pożarnych) oraz w przypadku gdy strażak występuje jako ich reprezentant na formalnych spotkaniach.
Z kolei mundur galowy ubogacony medalami, orderami a także odznakami jest noszony wyłącznie w czasie obchodów świąt państwowych a także w Dniu Strażaka oraz w czasie uroczystości mających istotne znaczenie dla całej OSP.

sklep pożarniczy

Jako drugi model możemy wskazać umundurowanie koszarowe, jaki przez znaczną ilość strażaków określany jest za najwygodniejszy. Składa się ze spodni, kurtki oraz czapki utrzymanych w ciemnym odcieniu z uwydatnionym nadrukiem „STRAŻ”. Do tegoż ubioru obowiązuje obuwie na twardej podeszwie a tworzywo, z którego są wykonane zewnętrzne warstwy jest wodoszczelny a także odporny na olej. Ubiór koszarowy można użyć w trakcie akcji ratowniczych, ale taką decyzję podjąć może wyłącznie dowodzący akcją po zidentyfikowaniu zagrożenia.

Ostatnim typem i jednocześnie najpopularniejszym jest mundur bojowy. Używa się ich przede wszystkim do akcji ratunkowych, wskutek tego cechują się niezwykle wysoką jakością wykonania oraz użyciem nowoczesnych technologii zapewniających ochronę przed działaniem czynników mechanicznych, powierzchniowych, przed środkami chemicznymi, czynnikami atmosferycznymi, wodą oraz gorącem i płomieniem. Kostium ów ma zagwarantować całkowite bezpieczeństwo w trakcie skrajnych warunków, niedozwolone jest użytkowanie uszkodzonych elementów ani uzupełniających przyrządów, jakimi jest obuwie ochronne czy hełm.