Co warto wiedzieć na temat parapetów do mieszkania?

Parapety jako umeblowanie wnętrza własnego domu, choć nieraz nie wiemy o tym spełniają istotne funkcje. Nie są tylko schludnym dodatkiem, który dopełnia design pomieszczeń domu. Rozpocznijmy od tego że wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje parapetów: z zewnątrz, czyli te, które lokuje się na zewnątrz mieszkania a także wewnętrzne, czyli te montowane wewnątrz domu.

Jeżeli chodzi o parapety wewnątrz ich podstawową funkcją jest utrzymywanie ciepła w pokoju. Odpowiednio dopasowany oraz założony parapet wewnątrz pomieszczenia ochrania nasze mieszkanie przed stratą ciepła. Przy tej roli niezmiernie ważne jest poprawne uszczelnienie punktu styku podokiennika i okna. Natomiast podokiennik zewnętrzny założony pod odpowiednim kątem jest detalem, jaki skutecznie odprowadza deszczówkę. Z uwagi na ów podział budulec z jakiego skonstruowane są parapety będzie się różnił w przypadku parapetów wewnątrz pokoju oraz na zewnątrz. W przypadku podokienników wewnętrznych tak naprawdę nic nas nie ogranicza w doborze materiału, producent parapetów zdoła stworzyć go np. z drewna, kamienia lub tworzywa sztucznego. W przypadku podokienników od zewnętrznej strony nasz wybór jest zawężony. Parapety z zewnątrz powinny albowiem być utworzone z materiału, który zapewni im wytrzymałość na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Parapet na zewnątrz powinien więc być niepodatny zarówno na promienie słoneczne, ulewy, opady śniegu jak i gradobicie.

producent parapetów


Producent parapetów zewnętrznych na ogół sporządza je z blachy stalowej, aluminiowej lub kamienia. Podokiennik zdoła stanowić ciekawy element wyposażenia pomieszczenia. Wyjątkowo modne są duże, szerokie parapety, jakie bywają wykorzystywane jako siedzenie. Często spotyka się duże parapety przystosowane jako miejsce do siedzenia w niszy okiennej, nakryte tkaniną czy tapicerką.