Kosmetyki wegańskie – co to takiego?

Kosmetyki wegańskie stają się ostatnio coraz bardziej popularne. Ten trend pojawił się od czasu gdy weganizm i wegetarianizm zaczęły zataczać coraz szersze kręgi. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie słyszał o tym, by nie jeść mięsa, a dziś coraz więcej ludzi przechodzi na taką zdrową dietę. Jeszcze do niedawna osoby, które nie spożywały produktów pochodzących od zwierząt uważane były za dziwadła, dziś weganizm to styl życia, który promują już nawet niektóre gwiazdy radia i telewizji.
Weganizm, to nie tylko dieta, w której nie ma mięsa i produktów pochodzących od zwierząt, weganizm to styl życia.
Kosmetyki wegańskie to produkty w pełni naturalne, które nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, ani składników pozyskiwanych w sposób przysparzający zwierzętom cierpienia. Jak sprawdzić czy krem, który zamierzamy kupić jest wegański? Sposobów jest kilka. Możemy zasięgnąć informacji w internecie, zadać pytanie na forum lub na grupie na Facebook, która skupia wegan. Jednak takie informacje mogą być nieprawdziwe lub niezbyt wiarygodne. Dlatego jeśli chcemy mieć pewność, że kosmetyk, którym się interesujemy jest wegański, lepiej zapytać o to wprost u źródła czyli u producenta. Jeśli producent jest producentem zagranicznym, a my nie znamy na tyle języka, by się porozumieć poszukajmy dystrybutora i poprośmy o dokładny skład.
Na co zwracać uwagę czytając skład kosmetyku?
Po pierwsze na nazwy składników. Składniki pochodzenia zwierzęcego można podzielić na dwie grupy: te pochodzące z ciała zwierząt – np. skóra, tłuszcz, kości i te otrzymywane z wytwarzanych przez zwierzęta produktów – np. lanolina.
Na pewno na początku nie będzie nam tak łatwo trafić na dobry krem wegański, który spełni nasze oczekiwania. Chociaż kosmetyki wegańskie zwykle są bardzo dobre jakościowo, to jednak będziemy mieć ograniczony wybór. Kosmetyki wegańskie mają jeszcze jedną wadę, która możne zniechęcić do ich kupowania – cenę. Ze względu na skład i wysokie koszty produkcji kosmetyki wegańskie niestety nie są tanie.