Pasek parciany – jaki dobrać do stylizacji?

pasek parciany

Pasek parciany jest w garderobie męskiej obok butów, skarpetek i zegarka jednym z detali udanej stylizacji. Powinien być zawsze dobrze dobrany i tworzyć spójną całość z resztą dodatków.

Jak dobrać najlepszy pasek parciany?

Pasek musi być spójny z resztą ubioru. Kolor powinien pasować do butów i paska zegarka. Nie powinno się zakładać na przykład brązowego paska do czarnych butów, lub kolorowego parcianego do eleganckiej stylizacji.
Pasek też nie powinien być za długi, ani za krótki. Jego długość powinna być około 15 cm dłuższa niż obwód pasa.
Powinien także posiadać odpowiednią szerokość do szlufek, nie powinien być za wąski.

Rodzaje pasków parcianych

Pasek skórzany to klasyka która pasuje do każdej stylizacji. Jest obowiązkowym elementem jeśli zakładamy garnitur. Są różne rodzaje pasków ze skóry, błyszczące, matowe, zamszowe, proste i gładkie, ale także i ze zdobieniami i wytłoczeniami. Często paski są też przeszyte na przykład kolorową nicią, która nadaje mu ciekawego wyglądu i sprawia, że jest mniej formalny.
pasek parciany
Pasek parciany nadaje się do stylizacji codziennych. Sportowe ciuchy czy casualowy styl, wtedy taki pasek sprawdzi się rewelacyjnie. Ich zaletą jest bogate wzornictwo. Znajdziemy paski w różnych kolorach i z różnymi motywami. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie

Jak dbać o pasek parciany?

Nie powinniśmy go składać ani zgniatać, gdyż może się odkształcić, a skóra może popękać. Najlepiej powiesić je w szafie.
Jeśli chodzi o pielęgnację to paski skórzane powinniśmy nawilżać specjalnymi preparatami do skóry, tak by nie popękały i długo wyglądały jak nowe.
Paski parciane niestety szybko się brudzą, najczęściej od ciemnych dżinsów, które puszczają farbę. Paski takie można wyprać w pralce. Wcześniej należy jedynie ściągnąć klamrę. Po wypraniu taki pasek znów wygląda jak nowy i może nam długo służyć.