Rozbrajanie niewybuchów to nie gra Saper – zostaw to specjalistom

Wojna skończyła się niemało lat temu, aczkolwiek częstokroć słyszy się o wydobytych w różnych miejscach Polski niewypałach. Na ogół zdarza się to w trakcie robót ziemnych wykonywanych przy budowie posiadłości lub dzielnicy, a także w trakcie roboty na działce. Notorycznie słychać także o okropnych wynikach tego rodzaju niespodzianych spotkań z niewybuchami.

Nadzwyczajnie niebezpieczne jest zaciekawienie młodzieży tego typu reliktami powojennymi. Niezwykle często zabierają oni bowiem i magazynują różnorodne przybory wojskowe, a wśród nich również te niebezpieczne. Dlatego nadal dochodzi do zdarzeń, czasami śmiertelnych. Młodzież, a także w wielu przypadkach starsi mężczyźni, nie biorą pod uwagę zagrażającego im niebezpieczeństwa.

usługi saperskie


Każdy więc ma obowiązek wiedzieć, co mu grozi i jak powinien się zachować po znalezieniu niewybuchu.
Nade wszystko pod żadnym pozorem nie dotykać, a wobec tego nie przewozić, nie rzucać i wykopywać, oraz nie rozbrajać samodzielnie. W takim przypadku podstawową oraz najistotniejszą kwestią będzie zabezpieczenie punktu znaleziska oraz zawiadomienie policji. Można także zgłosić to straży pożarnej czy miejskiej. Za dalsze działanie aż do nadejścia saperów odpowiada policja.

Na obszarze Polski działają przedsiębiorstwa, które proponują usługi saperskie. Obejmują one detekcję oraz oczyszczenie gruntu z niewybuchów, niewypałów i wynalezionej amunicji. Sprawują również nadzór nad robotami ziemnymi w toku różnych założeń budowlanych i również podczas demontażu budowli metodami wybuchowymi. Obiekty groźne oraz wybuchowe wydobywają również spod wody. Rozumie się samo przez się, że zatrudniają wyszkolonych specjalistów: minerów, zawodowych nurków oraz operatorów profesjonalnego sprzętu wykrywającego. Gros kadr ma możliwość też pochwalić się długoletnim doświadczeniem zdobytym w zawodowej służbie wojskowej nie wyłącznie na terenie naszego państwa, ale również w misjach zagranicznych.